Пет милиони евра заем за „Актива“ од ЕБОР
Објавено на од во Економија
ЕБОР обезбедува кредит од пет милиони евра на „Актива“, една од водечките компании за преработка на метални производи и градежништво во земјава, со што ќе го поддржи проширувањето на снабдување на меѓународните компании со процесирани метални делови.
eborФинансирањето е дел од напорите на Банката да ја поттикне конкурентноста на малите и средни претпријатија во земјата.
Заемот, соопшти ЕБОР, ќе се искористи за да се комплетира инвестициската програма на „Актива“, во вкупна вредност од 10 милиони евра, за зголемување на капацитетите на производство и антикорозивна заштита, вклучувајќи инсталација на нова опрема за антикорозивна заштита со КТЛ технологија.
„Актива“, основана во 1999 година, обезбедува метало-преработувачки услуги, како и услуги за инженерство, супервизија и градежништво на челични градежни објекти. Откако во 2014 година, влезе на пазарот за производство на метални делови, во соработка со белгискиот производител на автобуси „ВанХол“, „Актива“ почна и со производство на метални производи и за други меѓународни компании, вклучувајќи ги „Фаст“ и „ТисенКруп“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×