Петир: Може да се создадат 900.000 работни места преку борбата со климатските промени
Објавено на од во Економија
Оваа недела беше усвоена позицијата на Европскиот Парламент за рамката за истражување и развој со новата програма „Поглед на Европа“, од која за кластерот енергија и мобилност одвоени се 19 милијарди евра.
petir-696x625На последната седница на Комисијата за проценка на науката и технологијата (СТОА), хрватската европарламентарка укажа на важноста на инвестирањето во истражувањето и развојот на потребната инфраструктура која ќе овозможи се повеќе и поефикасно користење на обновливи извори на енергија, намалување на употребата на фосилни горива и енергетската зависност на Унијата за увоз на енергија.
“Европската комисија проценува дека со мобилизирање до 177 милијарди евра јавни и приватни инвестиции годишно за да се постигнат целите на енергетскиот и климатскиот пакет, ќе биде можно да се генерира економски раст од 1% годишно од 2021 година и да се создадат 900.000 нови работни места во следните 10 години”, рече Петир.
“Верувам дека со новиот енергетски пакет на закони, Европската Унија постави солидна основа за исполнување на обврските од Парискиот договор и зајакнување на енергетската независност преку енергетска ефикасност и промоција на обновлива енергија преку еколошки одговорниот развој на нови технологии”, рече европармаларкарка.
Инвестирањето во чиста енергија во 2015 година на глобално ниво привлекоа инвестиции во вредност од повеќе од 300 милијарди евра, а врз основа на овие информации Комисијата излезе со своите проекции.
Оваа недела беше усвоена позицијата на Европскиот Парламент за рамката за истражување и развој со новата програма „Поглед на Европа“, од која за кластерот енергија и мобилност одвоени се 19 милијарди евра.
“Тие инвестиции преку истражување и развој, како и преку промоција на обновливи извори на енергија и енергетска ефикасност, се голем потенцијал за создавање нови” зелени работни места “, но исто така и зачувување на првенството на Европската Унија во развојот и примената на зелените технологии на глобално ниво”, заврши Петир .
Дискусијата се одржа по предлог на хрватскта претставничка и член на панелот СТОА, кој е дел од истражувачката служба на Европскиот Парламент за науката и проценка на нови технологии, и е поврзана со еден од  климатскиот енергетски законодавни пакети усвоени од Европскиот Парламент.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×