Пирот – магнет за француски инвестиции, најзастапени во текстилната индустрија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Во Пирот функционираат три француски компании, со вкупно 4.500 вработени.
увоз на работна сила04„Мишлен“ е доминантна компанија во индустријата за гума, а компанијата се занимава со производство на индустриски алатки, а од минатата година приматот е преземен од инвеститори во текстилната индустрија.
Педесет илјади пара женска облека, од производствени линии во текстилната фабрика во Пирот, секој месец заминуваат за Париз. Работниците велат дека се задоволни од работните услови и платите.
Оваа француска компанија во Пирот работи речиси една година, во моментов вработува 80 работници и планира да го прошири производството.
“Тука планираме да отвориме кројачница и да вработиме 150 до 200 работници”, вели заменик-директорот Горица Славковиќ, додека директорот на компанијата “Мај Пиротекс” Предраг Вукчевиќ истакнува дека тие се таму за подолго.
“Поради слободната зона, поради царинско олеснување, очекувавме дека ќе најдеме полесна работа во Пирот, што беше постигнато”, рече Вукчевиќ.
Најголем работодавач е Мишлен. Во неа работат 4.000 работници, и покрај редовното производство, се грижи за општествената одговорност.
Директорот на Слободната зона „Пирот“, Драган Костиќ, вели дека е компаниите која дава доминантна важност за развојот на слободната зона Пирот, а во исто време и за развојот на целиот град и околината.
“Секоја година тие имаат стабилни инвестиции во слободната зона”. Самиот Пирот направи голем напредок. Пред десет години, бевме стотта општина по платите во Србија, а од минатата година се искачивме на четвртото место “, рече Костиќ.
Благодарение на “Мишлен”, постои двојазична, француско-српска паралелка во средното училиште во Пирот.
Секоја година, студентите добиваат шанса да останат во Франција две недели на обука за француски јазик. За најдобрите студенти, оваа компанија обезбедува стипендии, а по завршувањето на студиите, тие се вработуваат во една од фабриките на “Мишлен”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×