Пивац сака да го купи Краш
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Месната индустрија на браќата Пивац ја објави својата намера да купи акции на Краш и во моментов се во преговори да работат заедно со КРАШ ЕСОП, објави Пивац.
пивац красПивац започна преговори со КРАШ ЕСОП со цел  преземање на акции на Краш.
„Што се однесува до процесот на донесување одлуки во рамките на ЕСОП КРАШ, за кој се потребни внатрешни одобренија за воспоставување на заеднички акционерски односи, очекуваме конечна одлука во наредните 15 дена“, се вели во соопштението на Пивац.
Исто така, се забележува дека во случај да не успее зделката за заедничко дејствување од која било причина, Пивац сè уште има намера самостојно да објави понуда за преземање на акциите на КРАШ.
Месната индустрија Pivac Brothers во моментов е најголем акционер во КРАШ, со 460.522 акции или 30,73 проценти од акциите, додека КРАШ ЕСОП поседува 276.441 акции или 18,45 проценти од акциите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×