По Брегзит и Трамп, уште еден шок за Европа
Објавено на од во Профил

Leader of Democratic party Matteo Renzi talks to reporters at the end of the consultations with Italian President Giorgio Napolitano at the Quirinale Palace in RomeНајопасниот референдум во Европа

“Сепак, секој обид да се сведе ова изразување на јавен бунт – кој е регистриран во секој географски регион – како знак за поддршка за оваа или онаа политичка сила е сериозна грешка. Гласовите против дојдоа од семејствата од средна гласа, жртви на економската криза, без надеж за просперитет и добробит за нивните деца и внуци. Тоа беа млади луѓе кои не можат да се вработат, работничка класа која се чувствува под закана од мигрантите и вработени чии плати повеќе не се доволни”, пишува весникот La Stampa.

 

Со масовна излезеност на гласачите и неспорна победа за “НЕ” кампот, неделниот референдум го покажа постоењето на јавен бунт против премиерот Матео Ренци, неговите предложени уставни промени, и владата на естаблишментот. Референдумскиот предлог стана основа за ова движење, кое прв пат се појави минатата пролет на општинските избори на кои, меѓу останатите резултати, политички аутсајдери ги освоија градоначалничките позиции во Рим и Торинo. „Јас загубив, а вие не. Верувам во демократијата и во Италија , Среќно за сите нас“, изјави Матео Ренци, италијанскиот премиер по објавувањето на резултатите од референдумот кој ја шокираа цела Европа..

Со референдумот  во Италија според Ренци требаше да се намали улогата на сенатот, односно Горниот дом во Парламентот, а да се засили позицијата на долниот дом на пратеници, со што би се стабилизирала позицијата на Владата. На референдумот 42,4% од Италијанците се изјаснија за,  додека 54,6 % беа против промена на уставот. “Сепак, секој обид да се сведе ова изразување на јавен бунт – кој е регистриран во секој географски регион – како знак за поддршка за оваа или онаа политичка сила е сериозна грешка. Гласовите против дојдоа од семејствата од средна гласа, жртви на економската криза, без надеж за просперитет и добробит за нивните деца и внуци.

Тоа беа млади луѓе кои не можат да се вработат, работничка класа која се чувствува под закана од мигрантите и вработени чии плати повеќе не се доволни”, пишува весникот La Stampa. Инстантната оставка на Ренци,  која привремено е одложена додека не се изгласа буџетот за 2017 година, става јасно на знаење дека неговите наследници мора да дојдат со крајни решенија на кризата од која потекнува протестот на средната класа.

05-profilНа Италија и треба нова социјална заштита за семејствата кои се соочуваат со тешки моменти, и треба рецепт за распламтување на економскиот раст и формула за интегрирање на мигрантите.  Колку подолго овие прашања се остават неодговорени, толку пошироко ќе расте движењето зад протестите, што може да започне домино ефект од непредвидливи последици. За нов старт на Италија не е доволна само нова влада: Јавниот бунт мора да се почитува, а неговите барања да бидат исполнети.

По објавувањето на резултатите од референдумит во Италија и по оставката на премиерот Ренци, еврото падна на најниско ниво во однос на доларот во последните 20 месеци. Аналитичарите сметаат дека неговата оставкаќе доведе до продлабочување на политичката нестабилност во третата најголема економија во еврозоната која веќе е оптоварена со преголем јавен долг, што би можело дополнително да го разниша банкарскиот сектор. Инвеститорите се претпазливи, но сепак не се во паника, иако уште сега многумина заклучуваат дека во Италија ќе следуваат нови избори на кои власта може  да ја преземе опозицијата што ја водат партии и движења кои најавуваат дека сакаат да излезат од ЕУ или барем од еврозоната. Со свој став околу референдумот, а со цел да ги смири пазарите се јави и германскиот министер за финансии Волфганг Шојбле кој изјави дека Италија треба да ги продолжи економските реформи кои ги покрена премиерот Матео Ренци и дека верува дека за Италија сега е многу важно да има функционална влада.

 

 

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×