По најавата за спојување, Франција ги штити работниците, бара гаранција од Фиат и Рено
Објавено на од во Економија
Франција мора да ги заштити своите интереси и работни места во случај на спојување помеѓу Рено и Фиат, рече францускиот министер за финансии, Бруно Ле Мер.
fiat renoЛе Мер истакна дека ова е неопходно, дури и ако овој “брак” автоматски ќе го намали уделот на француската држава во Рено.
Француската влада ќе побара заштита на работни места во Франција, обезбедувајќи добра застапеност на Париз во управниот одбор и гаранција дека компанијата ќе биде лидер во развојот на електрични батерии, рече Ле Мер, цитиран од Ројтерс.
“Како прво, фабричките работни места и положбата на фабриката. Јас отворено му кажав на претседателот Рено, дека тоа е првата гаранција што ја поставив на почетокот на овие преговори. Гаранции за зачувување на работни места и индустриски локации во Франција “, рече тој.
Ле Мер потврди дека, ако договорот биде постигнат, уделот на француската влада во Рено ќе се намали на 7,5% од сегашните 15%.
Обединатата групација ќе биде предводена од потомок на семејството Анили, Џон Елкан, кој изјави за Ројтерс дека изворите се запознаени со преговорите, додека претседателот на Рено Жан-Доминик Сенар веројатно ќе стане главен извршен директор.
Фиат Крајслер во понеделникот потврди дека нудат спојување со Рено, а како што е објаснето, двете страни издале  гаранции во заштеди од повеќе милијарди долари, откако автомобилската индустрија се повеќе се го трансформира производството во развој на електрични и автономни возила.
Условно новата компанија ќе биде трет по големина производител на автомобили во светот, каде што акционерите FCA и Рено имаат еднакви удели на сопственост.
Ако тоа се случи, ова спојување ќе биде вредно повеќе од 35 милијарди долари.
Договорот, исто така може да има длабоки последици за  20-годишниот сојуз на Рено со Нисан, кој веќе е ослабен од криза предизвикана од апсењето и разрешувањето на поранешниот претседател на француско-јапонската автомобилска алијанса г-дин Карлос, кон  крајот на минатата година, вели британската агенција Ројтерс.
Ле Мер изјави дека тој лично разговарал со јапонците за предложеното спојување. “Сакам овој договор да се оствари во рамките на Алијансата меѓу Рено и Нисан”, рекол тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×