По немирите во Венецуела, растат цените на нафтата
Објавено на од во Економија
Цените на нафтата на меѓународните пазари ја надминаа границата од 73 долари. Цените се зголемија откако лидерот на венецуелската опозиција Хуан Гуаидо ја повика војската да го поддржи симнувањето од власт на претседателот Николас Мадуро.
venezuelaНа лондонскиот пазар, цената на барел нафта се зголеми за 1,12 долари во однос на претходниот ден и изнесува 73, 16 долари, додека на американскиот пазар со барел се тргуваше за по 1,17 долари повисока цена, која изнесува 64,63 долари.
Извозот на нафта од Венецуела е значително ограничен од американските санкции и економската криза.
Истовремено, саудискиот министер за енергетика Калид ал Фалих изјави дека координирано намалување на производството на Организацијата на земји-извознички на нафта (ОПЕК) и групата независни произведувачи, би можело да биде продолжено до крајот на годината. Според актуелниот договор, снабдувањето би требало да се намалува за 1,2 милиони барели дневно до крајот на јуни.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×