По одлуката на ЕЦБ, еврото падна, европските акциите скокнаа
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Откако првиот човек на ЕЦБ Марио Драги ја објави одлуката за откуп на обврзници која ќе стартува од март годинава, вредноста на еврото падна, европските акции скокнаа, а приносите на обврзниците на Италија, Шпанија и Португалија се намалија.

По одлуката на ЕЦБ вредноста на еврото во однос на доларот се намали на 1,1511, што е нов 11 годишен минимум. Вредноста на индексот FTSEurofirst 300, на најдобрите европски акции порасна за 0,8% и се искачи на седум годишен максимум, додека германскиот берзански индекс DAX постигна рекордно највисока вредност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×