По Панасоник и Тошиба објави прекин на соработката со Хуавеј
Објавено на од во Економија

Корпорацијата Toshiba потврди дека ја прекина испораката на полупроводниците на Huawei, објави Kyodo news.

toshibaСо цел да се усогласат со неодамнешната забрана за соработка со официјален Вашингтон, Toshiba одлучи да ги прекине испораките додека не се потврди дека неговите производи содржат делови произведени во САД, се вели во извештајот.

Одлуката на јапонскиот конгломерат доаѓа само неколку часа откако јапонскиот производител на електроника Panasonik ги прекина сите трансакции со кинескиот телекомуникациски гигант, бидејќи Министерството за трговија на САД го стави Huawei на црната листа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×