По пратениците и членовите на ДИК ќе добијат таблет компјутери
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

tablet-pcДржавната изборна комисија ќе купи 12 таблет компјутери по цена од околу  700 евра за своите членови.  Според податоците од  Електронскиот систем за јавни набавки (ЕСЈН) Комисијата ќе потроши вкупно 528.000 денари, односно нешто повеќе од 8.500 евра, а таблетите ќе се набавуваат од компанијата „Адванс медија“.

Пред нешто повеќе од месец дена и Собранието склучи договор за набавка на 130 таблети.

Според тогашните податоци објавени на Бирото за јавни набавки, бизнисот за опремување на пратениците со таблети го добила фирмата за информатички инженеринг Неоком, а вредноста на договорот беше 6 милиони денари или околу 100 илјади евра.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×