Победата на Трамп „збришала“ 337 милијарди долари од пазарот за обврзници  
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Вкупната пазарна вредност на обврзниците низ светот е намалена за 337 милијарди долари за само еден ден, откако победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД ја подгреа загриженоста дека неговиот план за поттикнување на економскиот раст ќе доведе до скок на инфлацијата, јави Bloomberg.

Во изминатите три дена, пазарната вредност на глобалните обврзници паднала за 692 милијарди долари, според податоците на Bank of America Merrill Lynch.

„Обврзниците моментално се во извесен проблем“, изјави трговец од Bank of Montreal во Лондон, додавајќи дека постои загрижености оти Трамп ќе сака да троши повеќе пари.

One thought on “Победата на Трамп „збришала“ 337 милијарди долари од пазарот за обврзници  

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×