Починатите пучисти во Истанбул ќе ги закопуваат на „Гробишта на предавниците“
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Градските власти во Истанбул одредиле локација на која ќе бидат погребувани учесниците на неуспешниот обид за пуч во Турција.

Парцелата е означена со табла на која пишува „Гробишта на предавниците“.

„Еден од нив семејството не го сакаше, и денеска е закопан на Гробиштата на предавниците. Тие кои не го почитуваат овој народ ниту во гробот ќе немаат мир“, порача градоначалникот на Истанбул, Кадир Топбас, пред собраните на „стража за демократијата“.

Уште претходно беше објавено дека пучистите немаат право на верски обреди при нивното погребување.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×