Почна трката за босанската нафта
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Министерството за енергетика и рударство на ФБиХ треба да потпише договор со компанијата IHS Global од Лондон, која беше избрана за стручен консултант за изработка на тендер за доделување на концесија за истражување и експлоатација на нафта и гас во ФБиХ.
bosna naftaТаа го потврди за “Аваз” Бегајет Хабот од Комисијата на Владата на ФБиХ, која учествуваше во изборот на стручен консултант врз основа на меѓународен тендер.
Овој светски гигант во областа на консултациите во енергетскиот сектор го доби тендерот на Владата на ФБиХ, а за овој вид работа ќе се наплати 1,5 милиони конвертибилни марки (766,937 евра)
При изборот на консултант, што е предуслов за конечно да започне со истражувањата за гас и нафта, чекаа цели три години
Хабота вчера потврди дека оваа британска фирма има 16 месеци да подготви тендерска документација и јавен повик за нафтени компании кои сакаат да бараат нафта во ФБиХ.
„Тие се обврзани да ја промовираат Федерацијата во областа на нафтените полиња во Лондон, но исто така и помогнат на владата да преговара со компаниите кои ја сакаат оваа работа“ – вели Хабота.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×