Подготвени за денот Икс: Grace Overseas Logistics и Брегзит
Објавено на од во Компании
Брегзит? Кога на оваа тема се прашуваат Кевин Фруин, Пол Морфет и Октавијан Гроза, тие остануваат мирни. Кога минатата година ја отворија канцеларијата во Кроули на Grace Overseas Logistics, за Брегзит веќе одамна беше одлучено. Напротив, сè уште во нивна корист е играта топло-ладно со излезот од ЕУ. 
Grace overseas
„Ние сме мала компанија и како новодојденци се фокусиравме на националниот пазар“, објаснува директорот за операции Кевин Фруин. На меѓународно ниво, тие ги наоѓаат своите клиенти во Франција, Германија, Бенелукс, Шпанија, Италија и повремено во Скандинавија. Тој е исто така сигурен: „Ништо не се јаде толку жешко колку што се готви. Со TIMOCOM, остануваме присутни и на меѓународниот пазар “.
Кевин Фруин, самиот Французин, иднината ја гледа реално. Како и неговите колеги, тој е искусен лисец во индустријата. Со нив, тој одлучи да го остави својот поранешен работодавец за да ги соедини и прераспредели знаењата што ги имаат сите тројца во камионскиот товарен превоз. Пред една година, во Grace Overseas Logistics, тие го најдоа идеалниот партнер  да го позиционираат разумно своето знаење. Секако, треба да се напомене дека тие се подготвуваат за октомври и исто така се подготвуваат за можен Брегзит без договор. Така, Grace Overseas Logistics веќе одамна има составено временски распоред за клиентите за да го осветли патот за EORI-бројот (Economic Operators Registration & Identification Number), DAN (Deferment Approval Number), HMRC (HM Revenue and Customs) и TSP (Transshipment-Point).
Grace Overseas веќе има EORI-број и е регистриран во AEO (Authorised Economic Operator). Значи нивниот пристап до меѓународниот пазар останува загарантиран. Покрај тоа, вработените се обучени да им помагаат на клиентите и во секторите извоз и увоз.
Националниот пазар сè уште има контрола врз ситуацијата со налозите. „За една година станавме посилни од месец во месец и во моментот не можеме да се жалиме на недостаток од налози “, вели режисерот Пол Морфет на прославата на првата годишнина. „Напротив“, вели Фруин, „се чини дека сите брзаат да складираат материјали и производи. И тука ние сме потребни “.
Grace Overseas Logistics нема своја флота во Кроули, но го користи ТИМОКОМ за некои од своите транспорти. Пол и Кевин го познаваат Smart Logistics системот повеќе од една деценија. „TIMOCOM е дел од мојот секојдневен живот околу единаесет години“, вели Кевин Фруин. Во својот главен дел на работење, тој ја користи апликацијата берза на утовари за да  нуди транспортни налози во системот и да бара повратни утовари – најмногу на меѓународниот пазар. „Особено во земји каде немаме контакти, TIMOCOM е одличен. Еве неодамна, на овој начин успеавме да организираме налог за транспорт до Украина “, објаснува менаџерот за операции. Тој е сигурен во иднината: „Со TIMOCOM можеме да отвориме нови пазари и да понудиме експресна испорака од секоја големина – како на национално така и на меѓународно ниво“.
Повеќе информации за TimoCom ќе најдете на www.timocom.com.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×