Поднесен обвинителен акт за случајот „Пуч“
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

За кривично дело „насилство спрема претставници на највисоките државни органи“ се товари претседателот на СДСМ, Зоран Заев, како четвртообвинет во случајот „Пуч“, според обвинителниот акт што вчеравечер го поднесе Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во Основниот суд Скопје 1 – Скопје.

Првообвинет е поранешиот прв разузнавач, Зоран Верушевски, кој се терети за едно продолжено кривично дело, „неовластено прислушување и тонско снимање„, „шпионажа“ и „насилство спрема претставници на највисоките државни органи“.
Второобвинетиот Ѓорѓи Лазаревски, вработен во УБК, е обвинет за едно продолжено кривично дело, „неовластено прислушување и тонско снимање„ и „шпионажа“, а третообвинетата Соња Верушевска, сопруга на Зоран Верушевски, за кривичното дело „шпионажа“. Четвртообвинет е Заев, а петтообвинет Борис Палифров, вработен во Општина Струмица, за „насилство спрема претставници на највисоките државни органи“.

Обвинителство, заедно со поднесувањето на обвинителниот акт, им ја продолжи мерката притвор на осомничените за кои истата и досега важеше.

Во соопштението за јавноста со кое СДСМ го пречека обвинението се вели дека „одлуката за конструираниот случај „Пуч“ не е изненадување, затоа што токму ние, со докази, аргументирано, објавивме под каква контрола на извршната власт е целокупниот систем во Република Македонија“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×