Подравка планира да купи повеќе од 60.000 тони пченица
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Оваа година “Подравка” ќе откупи рекордна количина пченица, повеќе од 60.000 тони, објавiи компанијата на традиционалниот “Ден на пченицата”.
подравкаДиректорот за земјоделство, Здравко Димач, рече дека ова е резултат на подобрената соработка со домашните кооператори и задруги, а во согласност со стратешката цел на Подравка, 100% од потребните суровини кои би можеле да се произведат во Хрватска биле купени од домашните полиња.
подравка моментално соработува со околу 2500 кооперанти, а преку настаните како Wheat Field Day сакаат да поттикнат повеќе домашни производители како свои кооперанти. Тие, исто така истакнуваат дека постојано ги следат барањата и пазарните капацитети и на тој начин го планираат производство и набавката на пченица, а нивните соработници се поддржани со финансиска и професионална поддршка.
Со цел да се постигнат најдобрите резултати, на експерименталните полиња се експериментира со различни сорти на пченица – оваа година околу триесет.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×