“Поларниот пат на свилата” може да ги промени правилата на игра за природен гас
Објавено на од во Економија
Помина повеќе од една година откако тогашниот секретар за одбрана на САД, Џим Матис, ги обвини Русија и Кина дека се “ревизионистички сили”, секој од нив работи на градење на услови за преземање на светската сцена и најави дека САД ќе го префрлат својот меѓународен фокус на односите настрана од борбата против тероризмот и наместо тоа ќе даваат приоритет на она што Матис го нарече “голема конкуренција за моќ”. Сега, 17 месеци подоцна, изгледа дека кошмарите на Матис се остваруваат, бидејќи Русија и Кина се повеќе се здружија во спротивност од администрацијата на Трамп во еден вид дипломатски “брак од интерес”.
polar-silk-roadОвој месец, кинескиот претседател Кси Џинпинг ја направи својата осма официјална посета на Русија во едно патување кое беше високо објавено во руските и кинеските медиуми. “Оваа година се одбележува 70-годишнината од нашите дипломатски врски и врските на Кина со Русија се продлабочуваат во време на длабоки промени во глобалниот геополитички пејзаж”, забележа поранешниот кинески амбасадор во Британија Ма Женганг, цитиран од South China Morning Post.
Еден од најактуелните примери на овој ново засилен однос меѓу Пекинг и Москва е новото заедничко вложување во државните бродови на Русија и Кина, за да се создаде “Поларниот пат на свилата” во Арктичкото Море. Пред една година, официјалните претставници во Пекинг објавија дека Кина ќе инвестира низ Арктичкиот пат за да го поттикне комерцијалниот превоз преку северниот премин, како дел од „Иницијативата зелен појас и патот на свилата“. Зелен појас и патот на свилата е масовно преземање на инвестициски програми вредни трилиони долари, кои ќе одат кон поврзување на Азија и Европа по морски, железнички и патен сообраќај за да промовираат поголема трговија меѓу континентите.
Оваа недела, Wall Street Journal пишуваше дека “Кина го прекршува транспортот на Арктикот преку заедничко вложување меѓу најголемиот океански превозник во земјата, Cosco Shipping Holdings Co. и неговиот руски колега ПаО Совкомфлот за пренос на природен гас од Сибир на западните и на азиските пазари “. И Кина и Русија се членови на Арктичкиот совет, што Волстрит џурнал го опишува како” меѓувладин форум […] кој ги разгледува прашањата за развој и правата на едрење додека поларниот мраз се повлекува “, пред да продолжи да се каже дека Кина, всушност, “направи инвестиција [во арктичките ленти за транспорт] како приоритет да ги унапреди своите енергетски и транспортни интереси”.
Новиот потфат ќе испорача течен природен гас од гигантскиот проект Јамал ЛНГ од централно-северен Сибир до најбогатите дестинации, вклучувајќи ги Северна Европа, Јапонија, Јужна Кореја и Кина. Иницијативата ќе започне со флота од десетина танкери што кршат мраз, а Cosco’s China Shipping LNG Investment Co., наводно, ќе работи со уште девет танкери.
“Ние [Кина] минатата година увезовме околу 57 милиони тони ЛНГ и бараме стабилна понуда од околу четири милиони годишно што доаѓаат од Јамал”, изјави кинески извршен директор за испорака за “Волстрит џурнал”. “Ние, исто така, бараме да ги преместите контејнерите низ северниот морски пат, бидејќи температурите на затоплување го топат мразот што го олеснува движењето”.
Овој потег доаѓа на сметка на руските гасови што го поплавуваат европскиот пазар, со што се намалуваат цените на бензинот, влошувајќи го веќе постоечкото гасно завлекување на континентот и барем делумно ќе ги избркаат САД од европскиот пазар на природен гас. Како што објавија Блумберг, експертите од Citigroup сметаат дека зголемените испораки на природен гас во Европа од Русија се еден вид стрес тест за САД. Извештајот на Ситигруп вели дека Русија намерно ги држи цените на гасот ниско, бидејќи Москва веројатно “тестира одговор на глобалниот пазар на гас на ниска цена, особено на извозната еластичност на САД за ЛНГ”.
Сега кога Русија ја зацврстува својата трговија со природен гас со Кина на врвот на агресивното поплавување на европските пазари со својот ефтин течен природен гас, САД имаат повеќе причина за загриженост од кога и да е. Особено кога се има предвид дека Кина има жед за природен гас која е “речиси бесконечна”, бидејќи се обидува да се оттргне од своето долгогодишно наследство на валкано користење на јаглен, а нејзината средна класа продолжува да расте, заедно со нејзиното барање за енергија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×