Полјаците до 26 години ослободени од данок на доход
Објавено на од во Економија
Пратениците во Долниот дом на полскиот Парламент одобрија мерка со која повеќето млади работници ќе бидат ослободени од обврската да плаќаат данок на доход.
полјациОдлуката е усвоена со цел да се спречи заминувањето на младите во други земји од ЕУ во потрага по подобри плати.
Со оваа мерка се пропишува работниците помлади од 26 години, чии годишни заработувачки не надминуваат 20.000 евра, да бидат ослободени од данок на доход.
Медиумите објавуваат дека тој износ ја надминува годишната бруто плата во Полска од 14.131 евра.
Се очекува мерката да биде усвоена и од Горниот дом на Парламентот, но и да биде потпишана од шефот на државата Анджеј Дуда.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×