Полскиот Парламент одобри закон за ослободување од данок на доход за млади под 26 години
Објавено на од во Економија
Долниот дом на Парламентот во Полска одобри нацрт закон за ослободување од данок на доход за млади под 26-годишна возраст.
полска парламентДокументот го поднесоа владејачката партија Право и правда и е поддржан од 419 пратеници во Сејмот. Четворица гласаа против.
Согласно текстот, приходите на лица ако не се над 85.500 злоти бруто (20.000 евра) нема да бидат одданочени со данок што во Полска е 18 отсто.
Мерката треба да ја одобри и Сенатот и потпишана од претседателот и се очекува да влезе во сила од 1 август.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×