Помалку капитални инвестиции, повеќе општински дотации
Објавено на од во АНАЛИЗА

schere-zwischen-arm-und-reich-waechst-weiter-98597014_xlРебаланс на Буџетот

Владата го ревидираше планот за трошење на народните пари годинава така што ги намали планираните расходи за речиси 20 милиони евра, односно за 0,6%. Така, со предлог измените на Буџетот за годинава се очекува да се потрошат вкупно 3,4 милијарди евра, додека пак приходите се проектирани на 3,13 милијарди евра. Тоа значи дека буџетскиот дефицит, односно разликата помеѓу трошоците и приходите во државната каса ќе изнесуваат 293,5 милиони евра или 2,7% од бруто домашниот производ (БДП). Меѓутоа, иако Буџетот се намалува незначително, сепак поголеми промени се направени со прераспределба на пари од една за друга намена. Најмногу пари се скратени од капиталните инвестиции и тоа дури за четвртина, па од првично планираните 392,6 милиони евра, се намалуваат на точно 300 милиони евра. Оваа промена доаѓа поради забавената реализација на планираните капитални инвестиции и по одделни проекти, најмногу пари всушност се скратени од изградбата на гасоводот, како и од планираната изградба на Клиничкиот центар.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×