Помалку познати факти за Големата војна: Словенците и Хрватите уште на Крф ја молеле српската војска да ги спаси од нова италијанска инвазија
Објавено на од во Фељтон

ww1---trenches-3-28-17100 години од крајот на Прватасветска војна (2)

Во годината 1918 српската војска, со помош на сојузниците, го пробива Солунскиот фронт и успева да ја ослободи својата земја. Но, заземањето на Белград не значело крај на нивните амбиции. Регентот Александар Караѓорѓевиќ, кој бил школуван на Запад, го препознал моментот кога Австро-Унгарија била готова и кога на териториите на некогашната моќна империја завладеало безвластие. Словенците и Хрватите, кои во тој момент немале своја војска, имале два избора: или да прифатат да бидат разграбани меѓу Италија (приморскиот дел) и Унгарија (континенталниот дел) или да се повикаат на Крфската декларација од 1917 г., понижувачки да ја прифатат српската кралска династија Караѓорѓевиќ и да влезат во новосоздадената јужнословенска држава. Па така, колку и да звучи чудно, не српскиот Парламент, туку хрватскиот Сабор, среде Загреб на Марковиот трг, ја носи Декларацијата за обединување на Србите, Хрватите и Словенците.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×