Помина самитот на земјите од средна и југоисточна Европа и Кина, останаа главоболките за ЕУ
Објавено на од во АНАЛИЗА
Брисел попреку гледа на кинеската експанзија во регионов
china euro.jpgИако Западот веќе долго време ја смета Русија како главен ривал во овој турбулентен регион на југоисточна Европа, во игра сега е нов голем играч – кинеските компании ги пополнуваат дупките во економскиот развој на осиромашените земји од Балканот, во коишто соништата за приклучување кон ЕУ стануваат сe’ потешко остварливи, коментираат европските аналитичари. Европските лидери, пак, предводени од францускиот претседател Емануел Макрон и германската канцеларка Ангела Меркел, се’ повеќе се загрижени за кинеската политика на економски национализам и сe’ повеќе решени да го потиснат кинеското влијание во Европа…
Целиот текст може да го прочитате во следниот број на магазинот Капитал што ќе излезе од печат на 19.04.2019. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×