Поради кризата во ЕУ, Германија лани вратила дома 200 тони резерви злато
Објавено на од во Банки и бизнис

Германската централна банка (Bundesbank) објави дека лани вратила 200 тони злато во земјата, резерва која била складирана во странство, пренесува Poslovni.hr. Ваквата одлука била поради зголемувањето на грчката должничка криза и можностa за излез на Грција од еврозоната, поради што германската јавност почнала да бара да се вратат назад во земјата златните резерви.

Германија е втора земја во светот со најмногу златни резерви од 3381 тони, веднаш после САД. Според проценките, ова злато вреди 130 милијарди долари. Во трезорот на Budesbank складирано е 40% од тоа злато, а 40 отсто е во трезорите на американската банка Fed. Уште 400 тона се чуваат во Bank of England.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×