Поради спорот со FBI одложена промоцијата на новите iPhone и iPad
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Најверојатно поради спорот со FBI, Apple го одложи претставувањето на новите iPhone и iPad. Првично настанот беше закажан за 15 март, но, ќе се одржи на 21 истиот месец – ден пред клучното сослушување на раководители на Apple во Конгресот, поради нивното откажување да ја послушаат FBI (Федералното истражно биро) и да го отклучат криптираниот телефон на Саид Ризван Фарук, напаѓачот кој уби 14 луѓе во Сан Бернандино на 2 декември. Медиумите што најпосветено ја следат технологијата пишуваат дека поради спорот со „федералците“ Apple доцни со подоготовката на настанот.

Има тези и дека од Apple ја одложиле промоцијата на новите уреди за да привлечат повеќе внимание кога ќе бидат центар на вниманието (поради сослушувањата во Конгресот) два дена, еден по друг.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×