Поради воведувањето на еврото, хрватската влада итно продава удели во повеќе од 300 компании
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Забрзувањето на приватизацијата е една од оние реформи што со стратешки документи беа влечени со децении, и со тоа стана дел од акциониот план на Владата за влез во еврозоната, или европски девизен механизам 2, пишува „Јутарњи лист“.
hrvatska-vladaПланот наведува дека мерката „ќе помогне да се привлечат нови инвестиции и да се создадат предуслови за посилен раст на продуктивноста“. Тендерите ќе бидат распишани до април следната година за продажба на акции или поседувања до 25% од државната сопственост на 90 компании, според дневниот весник.
На списокот на Центарот за реструктуирање и планирање (CERP) има 357 компании, што значи дека ќе се продава четвртина од портфолиото. Самиот начин на продажба, Звонимир Савиќ, советник на премиерот надлежен за координирање на проектот за еврото, како што изјавува за „Јутарњи лист“ ќе зависи од тоа дали ќе се тргува со акции или не.
Во случај на котирани компании со помал број, CERP ќе издаде налог за продажба и, за други, ќе издаде јавни повици за продажба на акции преку јавно наддавање одржано во CERP. Министерството за управување со државен имот објаснува дека во тек е анализа на постојното портфолио и дека тие првенствено ќе бидат јавни повици за тендери, според „Јутарњи лист“.
Планирани се најмногу четири јавни повици. Огласот ќе биде во дневниот печат, на веб-страниците на CERP и Министерството за државен имот објаснети во Министерството за државен имот, истакнувајќи дека двете институции „ги имаат сите логистички потребни за извршување на оваа задача во утврдените рокови“.
Неофицијално е да се открие дека првата јавна покана со список на удели во околу 30 компании ќе биде јасна. Иако државните институции сè уште не откриле кои компании ќе бидат вклучени, се чини дека тие ќе бидат само оние во кои државата има мали удели. Продажбата на „капиталците“ како Подравка, Кроација осигурување и Петрокемија, што значи дека приватизацијата забрзува, пишува Јутарњи лист.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×