Поради загубата од 6 милијарди евра, Дојче Банка укинува 35.000 работни места
Објавено на од во Компании

Дојче Банка најави дека планира да укине 35.000 работни места. Со овие мерки, Џон Крајан, новиот извршен директор, сака оваа банка да стане подобра и попрофитабилна, пренесува Ал Џезира.

Според планот, како што пишува Ал Џезира, се планира укинување на 9.000 работни места со полно работно време, потоа 6.000 на оние кои се на договор и повеќе од 20.000 работници кои се бават со продажба.

Намалувањето на кадарот, ќе доведе и до затворање на локални канцеларии во десет земји.

Инаку, одлуката дојде откако банката објави дека има загуба од шест милијарди евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×