Пораката до ЕУ: Наградете ги реформите на Балканот ако сакате мир и стабилност
Објавено на од во COVER STORY

01102019_pvrsm_zaev_konferencija_ekonomist_4Самит за Западен Балкан “Зајакнување на моментумот за европска интеграција”

Огромни фалби за Преспанскиот договор и за значењето што овој документ го има за Северна Македонија и за Грција, за регионот и за Европа, но и остри пораки до Европската Унија за нејзиното тактизирање околу одредувањето на конечен датум кога земјава би почнала преговори – во овој дух помина отворањето, но и политичките панел – дискусии на Самитот посветен на Западниот Балкан насловен “Зацврстување на моментумот за Европска интеграција”, во организација на магазинот „Економист“ која се одржа на 1 октомври во Скопје. Вториот дел од Самитот беше посветен на економските предизвици со кои се соочуваат земјите од Западен Балкан и можностите за поттикнување на соработката и синергиите во регионот, како и на начините на кои можат да се привлечат повеќе инвестиции во регионот. На Самитот присуствуваа голем број политички и бизнис лидери од нашата земја, регионот, Европа и светот кој дадоа силни пораки за светлата иднина на земјава и регионот ако останат посветени на патот на реформите, но и силна порака дека ако ЕУ не го награди успехот со договорот помеѓу С.Македонија и Грција се отвора патот за зајакнување на деструктивните и националистички сили во регионот.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×