Порше ги части вработените по 8.911 евра
Објавено на од во Автомобилизам

Вработените во компанијата Порше ќе примаат бонус во висина од 8.911 евра поради најуспешната година во историјата. Германскиот производител испорачал 225.121 автомобил во 2015 година што е раст дури од 19% во споредба со 2014 година.

porscheВо најуспешната година од својата историјата Порше ги зголеми приходите за 25%, па вкупно заработи 21,5 милијарди евра, со оперативен профит од 3,4 милијарди евра.

Поради тоа раководството на компанијата одлучи да ги награди сите 15.600 вработени со импресивен бонус во висина од скоро девет илјади евра.

Паричната награда се состои од два дела. На сметка на работниците ќе биде уплатено по 8.211 евра додека останатите 700 евра по вработени ќе одат во нивниот пензиски фонд.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×