Повеќе од половина од банките во Шведска не примаат готовина
Објавено на од во Економија

Швеѓаните користат се помалку и помалку пари во секојдневниот живот. Во последниве години, експлозијата на безготовински трансакции која ја предизвика платформата и апликација „Swish“ – апликација за парични трансакции меѓу граѓаните иницирани од група шведски банки.

ATMbannerШведска е земја која помина најдолг пат во безготовинскиот начин на живот, што е потврдено со фактот дека повеќе од половина од банките воопшто не примаат готовина. Некои проценки велат дека до 2030 година, Шведска може целосно да функционира без готовина.

Речиси 40% од Швеѓаните во 2010 година рекоа дека последниот шопинг бил платен во готово. До 2018 година, овој процент драстично се намали на 13 отсто, според Централната банка на Шведска.

Кога станува збор за каков вид на плаќање, најпосакувана за Швеѓаните генерално  е платежна картичка. Сепак, многумина, исто така, ги истакнаа проблемите со кои се соочуваат странците во безготовинското општество.

Swish, мобилен платниот систем, стана широко прифатен во Шведска со повеќе од шест милиони корисници. Всушност, некои институции го прифаќаат “Swish” како форма на плаќање, и тоа е популарно кај помалите компании или на пазарите. Иако “Swish” може да се поврзе со банкарски сметки со 12-те најголеми шведски банки, не е можно да се поврзе со странска сметка.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×