Повеќе од половина од младите сакаат да заминат во странство. Третина од нив не би се вратиле
Објавено на од во Економија

migrationПовеќе од половина од младите во Македонија сакаат да заминат во странство, а дури една третина од нив воопшто и не помислуваат некогаш да се вратат дома, ова го покажува последната студија на Фондацијата Фридрих Еберт.

Конкретно резултатие од истражувањето се следни: над 50% (15-19 години) сакат да ја напуштат земјата, 71% се незадоволни од економската и финансиската ситуација, 65% од проблемите со вработување, 80% – од реформи во образованието. 72% од малдите изјавиле дека гласаат, а 38% се без политички преференции.

Бесперспективноста, политичката неизвесност, длабоката партизираност се главните фактори кои младите ги посочиле како проблеми кои ти тераат да мигрираат во другите држави.

Интересно е и тоа што, оние што би останале во земјава, најдобра можност за вработување гледаат во јавната администрација (40%).

Од Фондацијата Фридрих Еберт нотираат дека прашањето за миграцијата на младите треба да се претвори во јавна дебата и да се изготви долгорочна стратегија.

One thought on “Повеќе од половина од младите сакаат да заминат во странство. Третина од нив не би се вратиле

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×