Предупредување од ММФ: Можна е уште една финансиска криза  
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

2011 G-20 PresserКристин Лагард, директорката на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ)смета дека е можна уште една финансиска криза.
“Кризите се непредвидливи и доаѓаат неочекувано. Од каде ќе дојде и во кој облик ќе биде, како ќе се одрази на меѓународно ниво, тоа не може во целост да се предвиди. Но, досега се покажало дека кризата никогаш не доаѓа од правецот од каде што ја очекуваме”, вели Лагард.

Според нејзе, должност на меѓународните финансиски институции е да обезбедат финансиски сектор да биде под добра контрола.
“Финансискиот сектор треба да биде добро регулиран, институциите да бидат силни и да можат да одолеат на потенцијалните кризи”, смета Лагард.
Претходната финансиска криза избувна во 2007-2008 година и се смета за најголема економска криза од Големата економска криза од 30-те години од минатиот век.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×