Преку трансакција на црногорската берза, ОТП ја купи Societe Generale Montenegro
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

На берзата во Црна Гора, беше извршена блок-трансакција од 87,602 акции (90,55%) од банката Сосиете женерал Црна Гора, симбол POBA.

otp-socgenКупувачот на акции е Црногорската комерцијална банка АД Подгорица a, продавач на акциите е Societe Generale SA Paris.

Вкупната вредност на блок трансакцијата е 35.629.692  EUR, или 406,72 EUR по акција.

Во наредниот период Црногорската Комерцијална банка АД Подгорица, во согласност со закон и подзаконски акти, ќе им понуди на сите други малцински акционери откуп на нивните акции.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×