Преполовен растот во еврозоната во вториот квартал
Објавено на од во Економија
Економскиот раст во еврозоната во вториот квартал од годината е преполовен заради падот на германската економија и забавувањето на трговијата, покажаа денеска објавените резултати од европската служба за статистика, Евростат.
еурознеБруто домашниот производ во еврозоната во второто тримесечје нарасна за 0,2 отсто, по растот од 0,4 отсто во првите три месеци од годината, соопшти Евростат.
Најновите податоци се поклопуваат со прелиминарните проценки и пазарни очекувања, и ги потврдуваат мрачните перспективи поврзани со 19-члената еврозона која се соочува со неизвесноста околу Брегзит и глобалните трговски спорови, пренесуваат британските медиуми.
И трговијата во евроозната е забавена во текот на вториот квартал од годината, при што увозот е зголемен помалку отколку во првиот квартал, додека извозот стагинара по растот од 0,9 отсто во претходниот тримесечен период.
Генерално земено, трговијата придонела во намалувањето на БДП-то за 0,1 отсто.
Евростат, исто така, потврди дека е забавен и растот на вработувањата во еврозоната и тоа на стапка од 0,2 отсто, во однос на 0,4 отсто во првото тримесечеје.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×