Презентиран инструментот за конфинансирани грантови за комерцијализација на иновации
Објавено на од во Економија
Регионалната комора со седиште во Кичево во рамки на Стопанската комора на нашата земја во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој одржа презентација пред кичевските бизнисмени на инструментот за кофинансирање грантови за комерцијализација на иновации.
фитр 9000Советникот на Фондот за иновации Никола Клопчески рече дека целта на овој инструмент, што е во вредност од пет милиони евра од кои два се обезбедени од Светската банка и три милиони од Владата, е да поттитикне зголемување на активностите за истражување и развој во приватниот сектор, да се охрабри соработката помеѓу приватниот сектор и приватниот сектор со високообразовните и научно-истражувачките установи, како и останатите форми на соработка за комерцијализација на иновации.
Тој додаде дека средбата е со цел да објаснат како и кој може да аплицира до Фондот од кичевските компании.- Рокот за апликации трае од 30 март до 15 мај и можам да потврдам дека интересот е мошне голем бидеќи до сега на државно ниво се пристигнати над 1000 апликации, објасни Клопчески, инаку предност ќе имаат компаниите што се со доминантен македонски капитал, додаде тој.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×