Принцот Чарлс ги повика корпорациите да помогнат во спасувањето на Земјата
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Британскиот принц Чарлс денеска ги повика големите корпорации да помогнат да се спаси планетата со уфрлување „билиони фунти“ во проекти што ја штитат животната средина и ја промовираат одржливата економија.
prince-charles-wave-tПринцот Чарлс инсистираше на тоа да бидат одржливи, но профитабилни инвестиции, како што рече, клучни во борбата против климатските промени и заштитата на биодиверзитетот.
За време на посетата на Токио поради устоличувањето на царот Нарухито, британскиот престолонаследник предупреди дека борбата сега е „покритична од кога и да е“.
За лондонски „Ивнинг стандард“ рече дека глобалните пазари на капитал мора да играат клучна улога за да се спречи штетата што им се предизвикува на океаните, атмосферата и планетата земја.
Тој повика на зголемување на притисокот врз финансиските институции да ги намалат инвестициите во секторите на нафта и гас.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×