Продаден е милијардитиот iPhone
Објавено на од во hi-tech & business

Првиот човек на Apple, Тим Кук, на состанокот на вработените одржан вчера во Купертино, објавил дека досега се продадени милијарда iPhone-и. Од своето претставување во 2007 година, iPhone досега е произведен во вкупно 13 модели, и без сомнеж е најуспешен поеднинечен електронски уред во историјата.

Во деветгодишната историја на iPhone, само во последните две години се продадени половината од овие милијарда телефони – поточно, околу 470 милиони отпаѓаат на iPhone 6 и 6S, претставени есента 2014 година, односно во 2015, како и на неколку модели од „петката“ и на моделот SE што е моментално во понудата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×