Продажните цени во индустријата пониски на месечно, повисоки на годишно ниво
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар во јули годинава се пониски за 0,9 отсто на месечно ниво и повисоки за 1,2 отсто на годишно ниво, објави денеска Државниот завод за статистика.
индустријаВо јули во споредба со јуни годинава пониски продажните цени за 1,6 проценти има во групата „нетрајни производи за широка потрошувачка“, за 0,5 процебнти кај „интермедијарни производи, освен енергија“ и за 0,1 отсто кај „капитални производи“.
Во јули годинава, во споредба со јули минатата година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се повисоки во групите „енергија“ за 1,7  проценти, „капитални производи“ за 1,6  проценти, „нетрајни производи за широка потрошувачка“ за 1,2 процента, „интермедијарни производи, освен енергија“ за 0,7 проценти и „трајни производи за широка потршувачка“ за 0,8 проценти.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×