Прогресивниот данок на stand by
Објавено на од во АНАЛИЗА

DanokДаночните реформи не ги дале очекуваните резултати

По неполна година од воведувањето, власта се премисли и го одложи за три години прогресивното оданочување на личниот доход со образложение дека не се постигнати очекуваните резултати. На три години се замрзнуваат и останатите мерки од пакетот за прогресивно оданочување. Со 10 наместо со 15%, ќе се оданочува доходот од права од индустриска сопственост, закупнини, капитал, капитални добивки, осигурување. До 2023 година се одложува и оданочувањето на капиталните добивки од хартии од вредност и на каматите на депозитите. Анализата на Министерството за финансии под водство на министерката Нина Ангеловска, покажала дека прогресивниот данок ја намалил нееднаквоста за само 1%, а за 50% се изгубени приходи кои можеле да се соберат, поради избегнување, со тоа што даночните обврзници се префрлале во друг систем или ги префрлиле приходите од авторски дела и закупнини на други лица. Оваа новина, наиде на позитивни реакции од бизнис секторот којшто силно го критикуваше воведувањето на прогресивниот данок лани ова време, па дури некои стопански здруженија не ги оценија како добри економските политики на власта токму поради напуштањето на рамниот данок.

Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×