Производство на авто компоненти – надеж во подем за македонската економија
Објавено на од во Економија
Како и повеќето земји во Централна и Источна Европа,  Македонија ужива значително проширување на автомобилскиот сектор, поттикната од пониските трошоци и поволните политики во земјата.
onm_automotive-990x556Всушност, Македонија има традиција во ова производство и во времето кога беше дел од Југославија, таму се правеа компоненти за српската компанија Застава.
И покрај забавувањето на македонската економија за време на пост-комунистичкиот период, приватизацијата во земјата привлече странски инвеститори. И тие, пак, дадоа нов импулс на растот.
Според предвидувањата на Светската Банка, по растот на бруто домашниот производ (БДП) по жител за 2,43% во 2018 година, вкупниот економски раст до 2020 година може да достигне 3,2%. И дел од експанзијата ќе биде благодарение на рапидно растечкото производство на автомобилски компоненти.
Во моментов, постојат 50 компании специјализирани во оваа област во земјата. Во голема мерка, тие се привлечени од соодветната географска локација на Македонија, од каде можат лесно да извезуваат на пазарите во Европа, Русија, Турција и Африка.
И снабдувањето со автомобилски компоненти придонесува со 3,8% од вкупниот извоз на земјата, при што трендот се зголемува.
Неколку главни фактори придонесуваат за брзиот развој на секторот. Една од нив е политиката на локалните власти насочени кон привлекување странски инвеститори.
Еден од најсилниот адут е нискиот данок за компаниите, како и данокот на доход. Првиот е во рамките на 10%, исто како и во Бугарија, наспроти 16% во Романија и 19% во Полска. Сепак, ДДВ-то е 18%, а со некои исклучоци може да се намали на 5%.
Покрај тоа, извозниците од Македонија имаат слободен пристап до европскиот пазар.
Друг фактор за привлекување странски компании во земјата е ниската цена на трудот. Заклучно со 2018 година, просечната бруто-плата во земјава е 580 евра и дека во производниот сектор е на ниво од 490 евра.
Ова ниво е меѓу најниските во регионот, при што невработеноста останува висока во меѓувреме – скоро 18% до крајот на првиот квартал од годината.
Според експертите, Македонија може да направи уште подобрувања во развојот на секторот во наредните години. Но, пред тоа, ќе мора да одговори на промените со кои се соочува пазарот на автомобили.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×