Производството на електроника и електротехника водечка индустрија во Бугарија
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Индустријата за електроника и електроника минатата година била лидер во бугарскиот извоз, при што извозот на индустријата расте од 725 милиони евра на 3 милијарди евра во 2018 година, што е најмногу во последната деценија.
elektronikaТака, во последните 10 години, секторот се искачи од петто на прво место со учество во извозот, според истражувањето на Асоцијацијата за електротехника и електроника, врз основа на податоците од Националниот институт за статистика.
Најголем пазар за индустријата е Германија, со извоз кој се зголеми за 20% помеѓу 2008 и 2018 година. Од 2016 година, извозот на германскиот пазар го надмина увозот на германски производи од овој сектор во земјата.
За споредба, според пресметкиота Сојузен завод за статистика на Германија во 2008 година, увозот на германски електрични и електронски производи во Германија изнесувал 253 милиони евра, а извозот изнесувал 93 милиони евра. На крајот на минатата година, увозот во Бугарија изнесуваше 567 милиони евра, наспроти 574 милиони евра бугарски извоз во Германија.
До извесен степен ова може да се објасни со влезот на голем број германски компании во секторот во Бугарија. Во бугарските производни бази, се прават различни компоненти или цели системи, кои потоа се извезуваат во земјата и се вградени во финалните производи од фабриките на компаниите таму.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×