Производството на нафта се намалува седми месец по ред
Објавено на од во Економија
Производството во ОПЕК се намалува седми последователен месец поради веста дека групата и нејзините сојузници ќе продолжат најмалку до крајот на годината со ограничување на производството.
оил дриллСпоред истражувањето на Блумберг, производството во групата изнесувало 30 милиони барели дневно.
Приносот во јуни изнесувал 130.000 барели дневно, помалку отколку во мај, бидејќи картелот и неговите сојузници преговараа за нов круг за намалување минатата година.
Значи, цената на нафтата успева да се задржи на ниво од околу 65 долари за барел, цена која е потхранета од стравувањата дека глобалната побарувачка се намалува.
Приносот на Саудиска Арабија паѓа за 100.000 барели дневно на 9,73 милиони барели, според студијата на Блумберг.
Во просек, земјата го намали своето производство за 721.000 барели дневно во половина од годината, споредено со основната вредност во октомври, што е повеќе од половина од ветеното намалување.
Истовремено, производството на Иран, исто така, опаѓа за 100.000 барели дневно на 2,28 милиони.
“Извозот продолжува да опаѓа, ставајќи притисок на складирањето во земјата и води до понатамошно затворање на производствените капацитети“, вели Бјорн Тонгуден, главен нафтен аналитичар во Rystad Energy A / S.
Во исто време, производството во Нигерија порасна за 30.000 барели дневно на 1,89 милиони, и повторно го надмина ограничувањето според договорот на ОПЕК +.
Државата од Западна Африка има намера да побара и од другите членови на картелот да го зголемат производствениот капацитет на претстојниот состанок на ОПЕК + во Виена.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×