ПроКредит со едукативна кампања го одбележува месецот на штедење
Објавено на од во Банки и бизнис

ProCredit WEBКаде одат Вашите пари?

Во месецот на штедење банките нудат преференцијални депозитни пакети и повисоки каматни стапки за штедење, се со цел кумулирање на поголем број депозити од населението. Но, дали се запрашувате што се случува со Вашите заштеди депонирани во банка и дали Вашите пари сте ги довериле на сигурна институција?

 

Како германска банка, која се раководи по принципите на одговорно банкарство, ПроКредит Банка покренува едукативна иницијатива со цел да Ве информираме што се случува со Вашите пари додека Вие не ги користите.

ProCredit WEB 01Со орочување пари во банка, Вие добивате камата, а банката ги добива Вашите пари за одреден временски период. Тие пари не седат заклучени во сефовите, тоа би било не-ефикасно, туку се користат за пласмани во форма на кредити и инвестиции за најразлични намени.

ПроКредит е развојно ориентирана банка и парите кои ќе ги орочите кај нас се вложуваат во развој на домашната економија. 95% од нашето кредитно портфолио е пласирано во бизнис кредити за малите и средни претпријатија во Македонија, во инвестиции за развој на производствените компании, трговијата и енергетско ефикасните проекти и директно придонесуваме за раст на бизнис секторот.

Позади секој одобрен кредит стои детална анализа на бизнисот и кредитоспособноста на претпријатието кое се кредитира. Не кредитираме ризички инвестиции, како и проекти со кои и се наштетува на животната средина, не инвестираме во шпекулативни акции и не финансираме политички тела во земјата. Нашето кредитно портфолио е неколку пати подобро во однос на банкарскиот сектор во Македонија и имаме само 2,37% нафункционални кредити. Како резултат на нашето ниско ризично портфолио, ние сме сигурен избор за Вашите заштеди.

ПроКредит Банка активно поттикнува култура на штедење и кај нас нема да најдете комплицирани депозитни производи кои не разбирате како функционираат и кои се тешко споредливи со останатите банки. Ви нудиме традиционален и безбеден начин на креирање заштеди со транспарентни периоди и јасно утврдени каматни стапки.

Како уникатен начин за штедење нудиме штедна сметка, која Ви овозможува пристап до Вашите заштеди во секое време, преку картичка на банкомат. Вие може да депонирате дополнителни средства или да повлечете од Вашите заштеди кога и да Ви затреба, а добивате камата на остатокот на износот на штедната сметка. Нудиме можност и за орочување на Вашите заштеди и тоа дури до 5 години.

Голем дел од кредитното портфолио на ПроКредит Банка е поддржано од Вашите депозити. На тој начин Вашата заштеда расте и истовремено придонесувате за развој на бизнисите во Македонија.

 

 


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×