Просечниот годишен приход по жител во Бугарија за 2018 се зголемил за скоро 3 илјади евра
Објавено на од во БАЛКАН-БИЗНИС И ПОЛИТИКА
Просечниот годишен приход на човек по домаќинство се зголеми за 7,5% во 2018 година, т.е на скоро 3000 евра, според податоците на државниот завод за статистика на Бугарија.
photo_verybig_166949Зголемувањето доаѓа главно од повисоки плати и пензии. Од друга страна, просечното зголемување на приходите по домаќинство е генерално пониско – 4,6%, т.е 6,5 илјади евра во 2018 година.
Трошоците за храна, транспорт и социјално осигурување се зголемуваат.
Просечните трошоци на домаќинствата се сеуште повисоки од приходите, но брзо ги стигнуваат. Во 2018 година, просечниот приход на човек по семејство достигна близу 3 илјади евра, што е за 10,6% над нивото од претходната година. Домаќинствата трошат повеќе на храна и транспорт, бидејќи инфлацијата е исто така фактор. Другите повисоки трошоци се поврзани со соодветните придонеси за социјално осигурување.
Клучот се платите
Очекувано, најголем извор на приходи продолжува да е платата, која расте со 9.8%, односно до 1,5 илјади евра, во просек на член на домаќинство во 2018 година. Тука е редно да се напомене дека пресметките на приходите на човек се распределуваат меѓу сите членови на домаќинството, независно дали добиваат такви или не. Односно, деца се исто така вклучени.
Мотивот за зголемување на вкупниот приход, исто така, произлегува од висината на пензиите. Приходите од пензии се зголемија за 11,2% на 800 евра  по глава на жител за минатата година. За референца, ако пред десет години тој беше 24.1% од вкупниот паричен приход во едно домаќинство, во 2018 година тој достигнува 27.7%, што е резултат од стареењето на населението.
Од друга страна, намалувањето ги забележало приходите надвор од платата – од 49%, т.е на 33 евра по човек. Приходите од други социјални бенефиции исто така се намалуваат, додека семејните додатоци за деца се зголемуваат.
Трошоци – време за одмор и инфлација
Покрај тоа што заработуваат повеќе, домаќинствата, исто така, трошат повеќе. По жител се зголемува за 10,6% на 2,85 илјади евра во 2018 година, со тоа што 2,7% од зголемувањето доаѓа од повисоките трошоци за исхрана. Друга ставка е транспорт, што е 19% повеќе или 210 евра годишно. Заедно, двете групи на потрошувачи сочинуваат 42,8% од вкупната потрошувачка на домаќинства, што е помал удел во споредба со 2017 година (44,3%). Ова се, исто така, стоковите групи во кои инфлацијата беше особено силна минатата година.
Сепак, највисок раст е забележан за трошоците за одмор, култура и образование, кои се зголемија за 21,3% годишно и достигнаа 140 евра по човек.
Зголемувањето на трошоците е исто така видливо во однос на плаќањата за социјално осигурување од 17,3%, т.е до 210 евра.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×