Проценки бизнисмени и експерти
Објавено на од во ДЕЛОВНА 2019

ProcenkaДеловна 2019

MukaetovЖивко Мукаетов
генерален директор и претседател на Управниот одбор на “Алкалоид”

Очекувам растот на македонската економија да стане апсолутен приоритет

Претстојната 2019 година ја дочекуваме во атмосфера на позитивни планови и очекувања. Имајќи ги предвид трендовите на континуиран раст на клучните финансиски показатели од работењето на нашата компанија низа години наназад, како и очекуваните позитивни резултати за годината која штотуку завршува, не очекува деловна година во која очекуваме продолжување на растечките трендови. Нашите деловни операции постојано ги шириме и во поглед на асортиман на производи, но и географски, освојувајќи нови пазари и региони. Во 2019 година очекуваме финансиски раст на консолидираните приходи од продажби од околу 7%. Со оглед на високото ниво на конкуренција во индустриите во кои работиме, како и постојаните трендови на намалување на цените на фармацевтските производи, количинските растови очекуваме да бидат доста поголеми од финансиските. За таа цел очекуваме многу високо ниво на инвестициона активност насочена пред се кон зајакнување на производствените, логистичките, контролните и развојните капацитети на компанијата. За дел од планираните инвестиции потребни се конечно реалзизирање на промените во урбанистичките планови и во тој контекст очекувам општините максимално посветено да ги реализираат и забрзаат овие процеси.


Почитувани за да продолжите со читањето треба да бидете претплатник

Доколку сте претплатник на kapital.mk, само логирајте се.

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Одберете пакет за претплата:

Напоменуваме дека подолу можете да купите само едно електронско издание

Зошто треба да се претплатите?

Што добивате со он-лајн претплата на Капитал:
 • Со претплата на електронското издание на Капитал заштедувате 20% попуст на цената за претплата на печатеното издание

 • Можност за најава од три различни уреди – домашен компјутер, службен компјутер и мобилен телефон

 • Пристап до електронското издание од било каде во Светот

Што добивате со претплата на печатеното издание на Капитал:
 • 49 броја на редовното издание на Капитал

 • 45 специјални додатоци годишно, интегрирани во рамки на редовното издание на Капитал

 • Бесплатна достава на магазинот на домашна адреса или на работа

 • Платена поштарина

 • Вклучено ддв

 • Бесплатен он-лајн пристап до сите електронски изданија на редовниот број на Капитал и сите специјални прилози

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×