Процесот на Брегзит ќе почне на 29 март
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Британската Влада на 29 март ќе го активира членот 50 од Лисабонскиот договор, со што практично ќе почне процесот за излез на Велика Британија од Европската унија, соопшти Даунинг стрит 10.

„Постојаниот британски претставник во Брисел утрово ја информираше ЕУ дека на 29 март Велика Британија ќе го активира членот 50“, изјавија од Кабинетот на британската премиерка Тереза Меј.

Можноста за активирање на членот 50 ја даде формалното одобрување на страна на кралицата Елизабета на 16 март (законот што го одобри кралицата, за излез на Британија од ЕУ, претходно го усвоија двата дома на британскиот Парламент).

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×