Путин: Сите Евреи се добредојдени во Русија
Објавено на од во Политика

Сите Евреи кои поради антисемитизмот се чувствуваат несигурно во европските држави можат да дојдат во Русија, рече претседателот на Русија, Владимир Путин во разговор со претседателот на Европскиот еврејски конгрес, Вјачеслав Кантор.

Сите можат да дојдат во Русија. Сите кои своевремено го напуштиле Советскиот сојузи слободно нека се вратат, рече Путин, пренесуваат светските медиуми

Кантор, кој инаку е роден во Москва, му вети на Путин дека со членовите на Конгресот ќе зборува за овој предлог на рускиот претседател.

Тој во разговорот со Путин рече дека антисемитизмот на нашиот континент е се поизразен и дека „Евреите бегаат од некогаш просперитетната Европа“.

Според зборовите на Кантор, Евреите во Европа се соочуваат со најтешките услови од крајот на Втората светска војна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×