Путин: Случајот „Хуавеј“ би можел да биде почеток за нова технолошка војна
Објавено на од во Економија
Рускиот претседател Владимир Путин рече дека обидите на САД да го протераат кинескиот гигант Хуавеј од светските пазари може да бидат прв знак за нова технолошка војна.
huawei„Постојат обиди не само да се осуети ситуацијата во Хуавеј туку со сила да се протера од глобалните пазари. Во некои кругови тоа го нарекуваат прва технолошка војна во претстојната дигитална ера“, изјави Путин на Меѓународниот економски форум во Санкт Петербург.
Министерството за трговија на САД во средината на мај ја стави Хуавеј на црната листа, со што компанијата не може да купува компоненти и технологија од американски производители.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×