Путин возејќи камион отвори мост што ги поврзува југот на Русија и Крим
Објавено на од во СВЕТ-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Рускиот претседател Владимир Путин денеска со камион, возејќи го, го помина мостот што го поврзува југот на Русија со полуостровот Крим што Русија го анектираше од Украина во 2014 година.

Мостот е долг 19 километри и чинел 3,6 милијарди долари, а е проект што треба да покаже дека Крим засекогаш е дел од Русија.

Сообраќајните врски со Крим се влошија откако беа прекинати железничките линии преку украинска територија, додека војските на Русија и на Украина поставија контролни пунктови.

Путин влезе во портокаловиот камион Камаз заедно со два инженери и возејќи предводеше колона од десет камиони.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×