Распишани се претседателските избори во Македонија
Објавено на од во МКД-БИЗНИС И ПОЛИТИКА

Првиот круг од изборите треба да се одржи на 21 април, а вториот на 5 мај.

FoNet/AP-DŽAFERI-ZAJEV

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, го потпиша решението за распишување на претседателски избори и предвремени локални избори за градоначалник во општините Охрид, Дебар и Ново Село.

“Фер и демократски услови ќе бидат еден од условите по кои ќе не вреднуваат во нашето натамошно евроатланско интегрирање. Затоа ги повикувам сите учесници во изборниот процес да се однесуваат согласно Уставот и законите и Македонија да добие избори какви што и доликуваат на една европска земја- за остварување на државните стратешки интереси и за доброто на сите граѓани”, изјави Џафери.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×