Раст на кинеската економија од 6,4% во првиот квартал
Објавено на од во Економија

Кинеската економија во првиот квартал од годината забележа стабилна стапка на раст од 6,4% на годишно ниво.

china_economyРастот е благодарение на големиот скок на индустриското производство и сигналите за подобрување на побарувачката.

Кина иста стапка на раст имаше и во последното тримесечје од минатата година.

Според кинеското Национално биро за статистика кварталниот раст е потпомогнат од индустриското производство за 8,5% во март на годишно ниво, што е најбрзо темпо на раст во последните 4,5 години.

Во март забележан е пораст за 8,7% на малопродажбата, а претходниот месец изнесувала 8,2%.

Во првиот квартал забележан е пораст и во инвестициите на недвижен имот до 11,8%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вие можете да ги користите следните HTML ознаки: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

коментари и анализи
...Сите ние живееме во време, кога само идејата е капитал, сè друго е пари...
Најава
Регистрација

На вашата e-mail адреса ќе добиете лозинка за логирање на КАПИТАЛ.

Заборавена лозинка?

Внесете e-mail адреса или корисничко име со кое сте регистрирани на КАПИТАЛ.

×